Pozwolenie na pracę typu A i B. Czym to się różni?
Pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii jest zobowiązany do uzyskania zezwolenia na pracę A bądź B. Jednak tego typu dokumenty nie są ze sobą tożsame i w zależności od przesłanek potrzebne będzie inne pozwolenie. Czym one się od siebie różnią oraz co warto o nich wiedzieć?
Pozwolenie typu A — komu jest ono wydawane?
Zezwolenie na pracę typu A musi posiadać osoba, która wykonuje pracę w Polsce, ale jest spoza UE, EOG, czy wspomnianej wcześniej Szwajcarii. Ponadto obowiązki muszą być wykonywane na podstawie umowy z podmiotem. Tego typu dokument zostaje wydany na okres nie dłuższy niż 3 lata, przy czym wojewoda może skrócić ten czas. Z kolei na przyznanie zgody urząd wojewódzki ma 30 dni a w skomplikowanych przypadkach nawet dwa miesiące. Aby uzyskać pozwolenie typu A potrzebne są m.in. takie dokumenty jak:
- wniosek z prośbą o wydanie zezwolenia,
- dokument potwierdzający tożsamość przedsiębiorcy,
- pismo potwierdzające spełnienie wymagań aplikującego na stanowisko cudzoziemcy, a także oświadczenie o niekaralności,
- informacja od starosty dotycząca braku zaspokojenia potrzeb kadrowych na podstawie rejestru osób poszukujących pracy,
- kopia umieszczonej zapłaty za uzyskanie wniosku.
Zezwolenie na pracę B — czym ono jest?
Obcokrajowiec może również uzyskać od pracodawcy pozwolenie na pracę B. Dotyczy ono osób, które są:
- wpisane do rejestru przedsiębiorców i pełnią funkcję w zarządzie lub są one spółką kapitałową w organizacji,
- zajmują się prowadzeniem spraw spółki komandytowej (lub komandytowo-akcyjnej) na stanowisku komplementariusza albo prokurenta.
To pozwolenie zostaje wydane na okres 3 lat, jednak jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 25 lat, może ono tracić ważność po 5 latach. Dokumenty potrzebne w tym przypadku to: dowód wpłaty, zaświadczenie o niekaralności, zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, umowa spółki oraz dokumenty podróży cudzoziemca.
Kiedy cudzoziemiec nie potrzebuje zezwolenia na pracę? Przeczytaj o tym na naszym blogu.